PORTRELER

Sarya 'nın hayalleri özgürlüğe kanatlandı

15/11/2016

Sarya'nın hayallerini yükleyerek yönünü çevirdiği dağlarda ölümsüzleşen Nursel İnce (Sarya)'yi anlatan ablası Yüksel İnce, "Çok inatçı bir karakteri vardı, her şeyden önce kafaya koyduğu bir şeyi muhakkak yapardı. Çocukken oynadığımız her oyunda liderlik özelliği vardı. Mahalledeki çocuklar ile oyunlar ve yarışmalar düzenlerdik, o yarışmaların lideri ve kazananı hep Nursel olurdu" diyor.

Reyhan Cabbari'nin son mektubu: Anne ağlama ve dinle...

29/10/2016

Reyhan Cabbari, iki yıl önce Ekim ayında tecavüze maruz bırakıldığı erkeği öldürdüğü için İran rejimi tarafından idam edildi. Annesine gönderdiği son mektubunda kadınlara giydirilmeye çalışılan 'kader' elbisesine isyan eden Reyhan, vasiyetinde ise onu idam eden ülkesine karşı, "Tek isteğim var anne, ağlama ve dinle. Bu dünya bizi sevmedi ve ben bu kaderi istemiyorum. Beni bu ülke toprağına gömme. Siyahlar giymeni istemiyorum. Rüzgar beni alıp götürsün" diyordu.

Gecenin maviliğinde kendi çırpınışlarını anlatan Sylvia Plath

28/10/2016

Feminist edebiyatçılardan Sylvia Plath'ı anlamak şiirlerini nasıl yazdığını bilmekle başlar. Gecenin maviliğinde ve sessizliğinde şiirlerini kaleme alan Sylvia, çokça bahsedilen intihar girişimlerini şiirlerine mavilikle işliyor ve kendi çırpınışlarından bahsediyor.

Kürdistan dağlarının Ronahî'si Andrea Wolf

22/10/2016

"Bize dağlardan başka seçenek bırakmadılar" sözleri ile hafızalara kazınan Kürdistan dağlarının Ronahî'si (Andrea Wolf), enternasiyonalist mücadelenin sembolü olurken, tüm insanların özgürlüğü için savaşarak sonsuzlaştı.

Cesaretiyle çetelere korku salan Evin Hesekê

16/10/2016

Evîn Hesekê'yi (Henadi ibrahim Hesen) çevresindekiler güler yüzüyle tanıdılar, o herkesin kalbinde yer edinerek herkese güç ve moral kaynağı oldu. "Onun en belirgin özelliği cesaretiydi" diyen annesi Ixlas Yusuf, "Kızımla başım dik çünkü kızım ülkesini savunurken şehit düştü. Bu benim için onur ve gururdur" dedi.

Til Temir'in ilk kadın savaşçısı Bêrîtan Cûdi

09/10/2016

"Eğer ben köleliği kabul etseydim şimdi evli olurdum. Ancak bunu kölelik olarak gördüm ve kabul etmedim. Sevgimi toprağıma, önderliğime ve kadın özgürlüğüne verdim" Til Temir'in ilk kadın savaşçısı Bêrîtan Cûdi, hazırlığını yaptığı evliliği reddederek YPJ'ye katıldı ve birçok genç kadın da onun izinden yürüdü.

'İnsanlık yerlerde sürükleniyor' diyerek düşmüştü yollara

09/10/2016

Ankara Katliamı'nda yaşamını yitirenlerden Şirin Kılıçalp, "Bu kadar acı yaşanırken, insanlık yerlerde sürüklenirken ben barış mitingine gideceğim" diyerek, yollara düşmüştü. Şirin'i anlatan ablası Selda, "Hacı Lokman Birlik'e yapılanlardan çok etkilenmişti ve bu nedenle gitmeye karar vermişti" diyor.

'Sessizlerin sesi' Mercedes Sosa ve 'Teşekkürler Hayat'

08/10/2016

Şevkatli ve tok sesiyle bir kadın göçtü, tam 7 yıl önce Ekim ayında bu dünyadan ve biz onu bir devrimcinin son sözlerinin ezgileri dönüşmüş hali 'Gracias a la Vida (Teşekkürler Hayat) ile tanıdık. Emek, devrim, mücadele ve kadın gerillalar için söylediği şarkılarla hayranlarının 'Sessizleri sesi' diye adlandırdığı Mercesedes, dünyaca tanınmasına rağmen şöhreti değil topraklarının kokusu ve tınısına sadık kaldı.

Gurbetelli sözünü 22 yıl önce söylemişti: Bu ateş sizi de yakar

06/10/2016

Türkiye'nin ilk kadın genel yayın yönetmeni Gurbetelli Ersöz bundan tam 22 yıl önce, gazetenin binasını bombalayacak kadar kendilerinden korkanlara "Bu ateş sizi de yakar" manşetiyle yanıt vermişti. Üzerinden eksik olmayan baskı ve tutuklamalara karşı 1995'te PKK'ye katılan Gurbettelli 7 Ekim 1997'de yaşamını 'yüreğini nakşettiği' dağlarda yitirdi.

Rojava Devrimi'nin emekçisi Mamoste Jinda

05/10/2016

Rojava Devrimi'nin ilk örgütleyicilerinden ve YPJ'nin ilk kurucularında olan Naile Yûsif (Jinda Ronahi) 4 yıl önce çetelere karşı mücadelede yaşamını yitirdi. Aynı zamanda öğretmen olan Jinda bir devrimin emekle ve direnişle örüleceğini yaşamı ile öğretti.

Bir miladın adı: Gülüşüyle dünyayı kucaklayan Arin

04/10/2016

"Kobanê düştü düşüyor" diyenlere Miştenur'dan gülüşüne dünyayı sığdıran bir kadın "Kürt kadınları daha son sözünü söylemedi" diyerek yanıt verdi, 5 Ekim 2014'te. Kobane'de bir miladın adı olan Arin Mirkan, yerelden enternasyonale köprü olarak tüm dünyaya 'Son sözü direnenlerin söylediğini' hatırlatıyor.

Köklerinden kendini çoğaltan kadın: Rojîn Gevda

04/10/2016

Doğaya, özgürlüğe olan aşkı, kararlı ve cesur duruşuyla tanınan YJA Star Askeri Konsey Üyesi Süreyya Aslan (Rojin Gevda) 4 yıl önce binlerce kişi tarafından sonsuzluğa uğurlandı. Annesi Bahar o günü anlatırken, "Anladım ki ne ben sadece Rojin'in annesi kaldım ne de Rojin benim kızım. Ben Rojin gibi binlerin annesi olmuştum, Rojin artık on binlerin kızıydı" diyor.

Topraklarının Venüs'ü Avrupalıların 'ucubesi': Sarah Baartman

03/10/2016

Saartjie (Sarah) Baartman, sömürgeci erk sistemin yayılmaya başladığı 1790'lı yıllarda kadınlar ve siyahiler üzerinde yapılan işkence, cinsel saldırı, aşağılama ve teşhirciliğin temsili olarak hafızalara kazındı. Saartije o zamanlar ucube olarak sirklerde ve özel programlarda sergilenen bedeni, ölümünden sonra da müzelerde sergilenerek, eril tahakkümün kadın bedenine yaklaşımını gözler önüne seriyor.

Yol arkadaşının adıyla ölümsüzleşen Axin Öncel

02/10/2016

Arkadaşı Leyla ile birlikte özgürlük yolculuğuna çıkan Axin Öncel, kadın mücadelesini yaşamı boyunca en ön saflarda yürüttü. Yol arkadaşı Leyla'nın ismini alan Axin Heseke'ye yönelik saldırılarda yaşamını yitirdi. Axin'in cenazesini ailesi hala teslim alamazken, annesine şunu vasiyet etti: "Geldiğimde 3 defa zılgıt çererek uğurla beni."

Toplumsal rolü reddederek özgürlüğü seçti

20/9/2016

Gülcihan Şimşek (Savuşka Adar), "Toplumun beklediği gibi evleneceğime savaşırım" diyerek özgürlük yollarına düştü. Gülcihan, 2008'de Bitlis'de 7 arkadaşı yaşamını yitirdikten sonra 3 gün 3 gece tek başına savaştı.

‘Gözün arkada kalmasın oğul; ben hep senin yolundayım’

18/9/2016

Cizre bodrumunda 23 yaşındaki oğlu DBP PM Üyesi Mehmet Yavuzel’i kaybeden Hanım Yavuzel, “Mehmetler, Pakizeler, Ferideler, bitmez. Bitiremezler, bir tek kişi kalsak bile yine mücadeleye devam edeceğiz. Bir tek küllerimiz kalsa bile bir rüzgâr vurur, o küller alev alır bu devleti yakar ” sözleriyle devlet zulmüne karşı, kendime insanım diyen herkesi mücadele çağırıyor.

Hitler'in tanklarını ilk haberleştiren muhabir Clare Hollingworth

08/9/2016

Alman birliklerinin 1 Eylül 1939 yılında Polonya'ya girdiğini ve 2'nci Dünya Savaşı'nın başladığını dünyaya ilk bildiren savaş muhabiri Clare Hollingworth, aynı zamanda İran Şahı ile mülakat yapan dünyanın ilk kadın savaş muhabiri olarak biliniyor.

Berivan, kadınların özgür çığlıklarında haykıracak

07/9/2016

Minbic’in özgürleştirme hamlesinde yer alan ve “Kalkın ayağa mücadele edin, bu zafer bizim olacak” diyerek sonsuzluğa ulaşan YPJ savaşçısı Berivan Bartu (Hira Solin), kadim kentin kutsallıkla anılan tarihine adını yazarak, kadınların özgür çığlıklarında var olacak.

'Bir Mervan gitti binlerce Mervan'ım var'

05/9/2016

Sur direnişinde yaşamını yitiren Mervan Kaya (Hayri Durmuş) ailesi tarafından 6 ay sonra defnedilebildi. Acılarına rağmen oğluyla gurur duyan Gülistan Kaya, "Bir Mervan gitse de bu uğurda direnen binlerce Mervan var" dedi.

Direnişi ile Yıldız'lara ulaştı: Şengal, Kobanê, Nusaybin...

03/9/2016

Tarihi Nusaybin direnişinin içinden çok sevdiği yıldızlara dokunarak geçen Neriman Koçhan (Yıldız Gabar), en büyük tutkusu olan özgürlüğü dört parça Kürdistan coğrafyasına hızlı ve güçlü adımlarıyla yayıyor. İlk önce Şengal'i özgürleştirilmesinin ardından Kobanê devriminde yer alan Neriman, özgürlük tutkusunu taçlandıracağı fedai eylemiyle Nusaybin direnişinde sonsuzluğa yürüyor.