Akciğer kanserinin 7 belirtisine dikkat!

09:18

JINHA

HABER MERKEZİ - Dünyada hayati tehlikeye en fazla neden olan kanser türü olarak bilinen akciğer kanseri, vücutta meydana gelen küçük değişikliklerin önemsenmesi ile erken dönemde teşhis edilebiliyor.

Akciğer kanserinde belirtileri tanımak ve akciğer kanserinin en önemli nedeni olan sigaradan uzak durmak, hastalık ile mücadelede büyük rol oynuyor. Prof. Dr. Emin Gökhan Kandemir'in verdiği bilgilere göre dünyada her yıl 1,3 milyon kişi akciğer kanseri sebebiyle hayatını kaybediyor. Akciğer kanserinde erken tanı çok önemli çünkü akciğer kanseri sıklıkla kemik, karaciğer, beyin ve böbrek üstü bezlerine yayılım gösteriyor.

Bu belirtiler ise akciğer kanserini işaret edebilir:

"Sürekli nefes darlığı, hırıltılı solunum, geçmeyen ve giderek kötüleşen öksürük, kanlı balgam, iştah kaybı ve zayıflama, göğüs ağrısı, ses kısıklığı, yutma güçlüğü

Yaş ilerler risk artar

Akciğerlerin her ikisinin ya da birinin dokusunda, anormal hücrelerin kontrolsüz büyümeleri ve çoğalması ile gelişen kötü huylu tümörler, akciğer kanseri tablosunu ortaya çıkarmakta. Akciğer kanserinde yaş önemli bir faktör. Yaş ilerledikçe görülme sıklığı artıyor. Akciğer kanseri, 45 yaş altında nadiren ortaya çıkabilirken, genellikle 50-70 yaşlarında tanı konulmaktadır. Daha çok erkeklerde görülen akciğer kanserinin kadınlarda görülme sıklığı da giderek artmaktadır.

Sigarayı bırakın riskinizi yüzde 50 azaltın

Önlenebilir bir hastalık olan akciğer kanserinden korunmak için öncelikle içiliyorsa sigara bırakılmalı. Sigarayı bırakmakla risk azalmaya başlar ve yaklaşık olarak 10 yıl sonra akciğer kanseri oluşma riski yaklaşık olarak yüzde 50 azalmış olur. Sigara içmemek ve sigara içilen ortamlardan uzak durmak akciğer kanserini önlemenin en basit yolu. Akciğer kanseri vakalarının yüzde 85'inden sigaradan kaynaklanırken, günde tüketilen 1 paket sigara, akciğer kanseri riskini 20 kat daha artırıyor.

Doğru beslenme korunma ve tedavi için önemli

Akciğer kanseri konusunda yapılan birçok çalışma, günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketen kişilerde akciğer kanseri riskinin daha düşük olduğu gösteriyor. Akciğer kanseri riskini azaltan önlemler kadar kanser riskini artırabilen unsurlar da söz konusu. Örneğin sigara içen kişilerin "A vitamini ve beta karoten" yönünden zengin gıdalar tüketmesinin riski artırdığı biliniyor.

Erken evrede başarı ile tedavi ediliyor

Akciğer kanserinin belirtileri ile karşılaşıldığında mutlaka doktora başvurulmalı. Ayrıntılı muayene, aile öyküsünün alınması ve uygun tetkiklerle tanı konulabilmekte. Akciğer kanseri erken evrelerde tespit edildiğinde başarıyla tedavi edilebilmekte. Akciğer kanserinde tedavi şekli; kanserin tipi, tümörün büyüklüğü, yerleşimi, yaygınlığı ve hastanın genel durumuna göre belirleniyor. Günümüzde modern tedavi yöntemleri sayesinde hastaların yaşam kalitesi ve süresi artmış durumda.