Irmak’ı katleden Himmet Aktürk'ten mağduriyet savunması!

15:53

MANİSA – 4 yaşındaki Irmak Kupal'ı cinsel istismarda bulunarak katleden Himmet Aktürk hakkında açılan davanın ilk duruşmasında, tüm sanık erkekler gibi mağduriyet savunması yapmaya çalıştı.

Manisa'nın Alaşehir ilçesinde 4 yaşındaki Irmak Kupal'a cinsel istismarda bulunarak katleden Himmet Aktürk, 'canavarca hisle öldürmek' suçundan tutuklanmıştı. Alaşehir Cumhuriyet iddianamede, tutuklu sanık Himmet Aktürk hakkında, 'çocuğu veya beden veya ruh bakımından kendini savunamayacak kişiyi öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet, 'çocuğun nitelikli cinsel istismarı'ndan 23 yıla kadar, 'kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma' suçundan 17,5 yıl hapis cezaları istenmişti.

İlk duruşma bugün Alaşehir Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecekken, kadın örgütleri de duruşmaya çağrı yaparak Himmet'in hakettiği cezayı almasını istedi.

Aile Bakanlığı müdahil oldu

Duruşmada Manisa, Kütahya, Aydın, Antalya, Ankara, İstanbul ve Diyarbakır Barosu ile Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu davaya katılım talebinde bulundu, ancak bir tek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın müdahillik talebi kabul edildi.

Kendini savunmaya çalıştı

Duruşmaya Himmet Aktürk, SEGBİS sistemi ile katıldı. Kimlik bilgileri sorulduğunda hatırlamadığını iddia eden Himmet, hasta olduğunu ve cezaevinde kalamadığını iddia etti. Himmet, kadınlara cinsel saldırıda bulunan ve çocukları cinsel istismara maruz bırakan sanık erkekler gibi mağduriyet savunması yapmaya çalışırken, avukatlar ise Himmet’in SEGBİS ile katılmasına itiraz etti.

Duruşma henüz devam ederken, adliye giriş çıkışında silahlı sivil ile çok sayıda polis bulunuyor.